CERTYFIKAT AKREDYTACJI
JEDNOSTKI KONTROLUJĄCEJ

Strona główna
Informacje, komunikaty
Informacje o PSSE w Przemyślu
Komórki Organizacyjne
Promocja Zdrowia
Szkolenia i Konfrencje
Dokumenty do pobrania
PRACA
Galeria
Ostatnia aktualizacja:
29.06.2020
POWIATOWA STACJA SANITARNO - EPIDEMIOLOGICZNA W PRZEMYŚLU
Promocja Zdrowia
KAMPANIE SPOŁECZNE
ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA

Światowy Dzień Zdrowia 7 kwietnia 2019r.

Zdrowie dla wszystkich” to hasło światowego Dnia Zdrowia w 2019r. Stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu to ideał, do którego powinni dążyć wszyscy ludzie.

„Zdrowie dla wszystkich” to nie tylko hasło tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia, ale wizja przyświecająca od ponad siedemdziesięciu lat, działalności Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Doskonały, najwyższy możliwy poziom zdrowia dla wszystkich ludzi, to wyzwanie dla światowych liderów i motyw przewodni wspierania krajów w dążeniu do Uniwersalnej Opieki Zdrowotnej (UHC).

"Nikt nie powinien wybierać między śmiercią a trudnościami finansowymi. Nikt nie powinien wybierać pomiędzy kupowaniem lekarstw a kupowaniem jedzenia. "

 • Co najmniej połowa ludzi na świecie nie jest obecnie w stanie uzyskać niezbędnych usług zdrowotnych.

 • Prawie 100 milionów ludzi jest zmuszanych do skrajnego ubóstwa, przetrwania za jedyne 1,90 USD lub mniej dziennie, ponieważ muszą płacić za usługi zdrowotne z własnej kieszeni.

 • Ponad 800 milionów ludzi (prawie 12% światowej populacji) wydaje co najmniej 10% swoich domowych budżetów na wydatki zdrowotne dla siebie, chorego dziecka lub innego członka rodziny. W budżecie domowym takie wydatki traktowane są jako "katastrofalne wydatki".

 • Pokrywanie katastrofalnych wydatków na opiekę zdrowotną jest problemem globalnym.
  W bogatszych krajach w Europie, Ameryce Łacińskiej i niektórych częściach Azji, które osiągnęły wysoki poziom dostępu do usług zdrowotnych, coraz więcej osób wydaje co najmniej 10% swoich domowych budżetów na wydatki zdrowotne.

Wiadomości na temat Światowego Dnia Zdrowia 2019

 • Powszechne ubezpieczenie zdrowotne polega na zapewnieniu, aby wszyscy ludzie mogli uzyskać wysokiej jakości usługi medyczne, gdzie i kiedy ich potrzebują, bez ponoszenia trudności finansowych.

 • Nikt nie powinien wybierać pomiędzy dobrym zdrowiem a innymi potrzebami życiowymi.

 • UHC jest kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia ludzi i narodów.

 • Niektóre kraje poczyniły wielkie postępy. Ich wyzwaniem jest utrzymanie zasięgu, aby sprostać oczekiwaniom ludzi.

 • Wszystkie kraje będą podchodzić do UHC na różne sposoby: nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Ale każdy kraj może zrobić coś, aby rozwinąć UHC.

 • Sprawienie, by usługi zdrowotne stały się naprawdę uniwersalne, wymaga przejścia od projektowania systemów opieki zdrowotnej wokół chorób i instytucji do usług zdrowotnych zaprojektowanych dla ludzi i wokół nich.

 • Każdy może wziąć udział w tworzeniu UHC, biorąc udział w dyskusji na temat UHC.ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS

Krajowe Centrum ds AIDS w ramach realizacji Krajowego Programu Zapobiegania zakażeniom HIV i zwalczania AIDS przygotowało i realizować będzie kampanie społeczną o charakterze edukacyjno - profilaktycznym. Kampania pod hasłem: "Mam czas rozmawiać" powstała, by stać się inspiracją do podjęcia dialogu międzypokoleniowego o zdrowiu. Grupą docelową są osoby w różnym wieku i ich rodziny. Naszym celem jest przypomnienie po raz kolejny, że program HIV i AIDS może dotyczyć każdego z nas - bez względu na wiek, status społeczny, miejsce zamieszkania, przekonania czy też płeć. Rodzina ma ogromny wpływ na kształtowanie postaw prozdrowotnych. Zatem to właśnie w rodzinie powinna się rozpoczynać edukacja w tym obszarze. Dniem kulminacyjnym kampanii będzie 31.12.2018 r.

Dodatkowe informacje na temat tego wydarzenia znajdują się na stronie www.aids.gov.pl


Sytuacja epidemiologiczna  zakażeń HIV i zachorowań na AIDS w województwie podkarpackim i w Polsce     
 
W województwie podkarpackim od wdrożenia badań w roku 1985 do 31 października 2018 r. odnotowano ogółem 435 zakażeń HIV.   
Zakażenia  HIV stwierdzono u:
    •  339 mężczyzn,
    •   84 kobiet,
    •    5 dzieci do lat 15-tu,
    •    7 osób bez podanych danych.

   Ogółem na  terenie województwa podkarpackiego odnotowano 82 zachorowania na AIDS; 38 chorych zmarło.
          W Polsce  od  wdrożenia  badań w 1985 roku do 31  lipca 2018 r.  stwierdzono zakażenie HIV u 23311 osób, wśród    których było co najmniej
6 367 zakażonych w związku z używaniem narkotyków, 1799 poprzez kontakty heteroseksualne oraz 3 634 poprzez kontakty seksualne pomiędzy mężczyznami.
Ogółem w Polsce odnotowano 3627 zachorowań na AIDS; 1398 chorych zmarło.

ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ PAPIEROSA:

Zwrócenie uwagi na szkodliwość palenia tytoniu. Święto odbywa się co roku 31 maja. W powiecie przemyskim z okazji "Światowego Dnia Bez Papierosa" odbywa się wiele wydarzeń, min:                                                                        

Przegląd Małych Form Teatralnych

Konkurs profilaktyczny "Bezpieczna Szkoła"

Wielki Piknik Charytatywny Życia Podkarpackiego

Piknik szkolny w SOSW nr 1 zorganizowany z okazji Święta Szkoły i Dnia Dziecka

ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA:

Święto rzucania palenia organizowane co roku, w trzeci czwartek listopada. Kampania ma na celu zachęcanie społeczeństwa do porzucenia nałogu palenia papierosów oraz zachęcanie do badań profilaktycznych.

Na terenie powiatu przemyskiego odbyły się następujące wydarzenia:

Akcja "Rzuć palenie razem z nami"- przeprowadzona na terenie Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu, połączona z bezpłatnymi profilaktycznymi badaniami.

Akcja "Rzuć Palenie razem z nami", pt. " Nie palę i żyje nam się dobrze" przeprowadzona na terenie Medyczno- Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu.

Więcej informacji nt. kampanii na stronie internetowej: do kampanii

"COŚ WAS ŁĄCZY"- ZRÓB TEST NA HIV

Kampania jest jednym z działań w ramach profilaktyki HIV/ AIDS, którą m.in zajmuje się Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Celem kampanii jest zachęcenie odbiorców do poznania swojego statusu serologicznego oraz upowszechnia informacje na temat HIV/AIDS i sposobów zmniejszania ryzyka zakażenia.

W trzecim tygodniu listopada wiele punktów konsultacyjno-diagnostycznych, w których można wykonać badanie w kierunku HIV anonimowo i bezpłatnie oraz skorzystać z poradnictwa nt. HIV/AIDS, jest otwarte częściej i dłużej. Co roku testy na HIV wykonuje ponad 25 tys osób i choć liczba ta z roku na rok wzrasta, świadomość możliwości wykonania testu jest nadal zbyt mała .      

Testy w kierunku HIV można wykonać w całej Polsce w punktach konsultacyjno- diagnostycznych. Najbliższy Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny mieści się w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Rzeszowie przy ul. Wierzbowej 16, czynny w środy i soboty. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej:
WSSE Rzeszów

Więcej informacji o HIV/AIDS można uzyskać w Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Przemyślu, przy ul. B. Glazera 9 oraz na stronie internetowej stronie
Krajowego Centrum ds. AIDS

MÓJ WALENTY JEST THE BEST, IDZIE ZE MNĄ ZROBIĆ TEST

Kampania organizowana z okazji zbliżających się WALENTYNEK, obchodzonych 14 lutego. W związku z tym, w miesiącu lutym Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna oraz Krajowe Centrum ds. AIDS zachęca przede wszystkim młode, ale pełnoletnie osoby do wykonania testu w kierunku HIV.  

Przypominamy, że najbliższy Punkt Konsultacyjno- Diagnostyczny, gdzie BEZPŁATNIE można wykonać test w kierunku HIV, znajduje się w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Rzeszowie, przy ul. Wierzbowej 16 (czynny w środy i soboty- informacja na stronie internetowej WSSE: WSSE Rzeszów


JEDEN TEST, DWA ŻYCIA


 

PROFILAKTYKA GRYPY:

Szerzenie wiedzy na temat zasad higieny oraz szczepień ochronnych.

Nowa grypa - zalecenia dla szkół

Wskazówki dla rodziców jak postępować i rozmawiać z dziećmi w przypadku problemów związanych z grypą wywołaną nowym wirusem.

 Ulotka

Zapobieganie grypie w szkołach i placówkach oświatowych

NIE POZWÓL ODLECIEĆ SWOJEMU SZCZĘŚCIU


Kampania ma na celu zwiększenie wiedzy na temat skutków zdrowotnych używania substancji psychoaktywnych, a także ograniczenie ich stosowania. Główna grupą docelową kampanii są kobiety w wieku prokreacyjnym, ciężarne oraz ich rodziny i bliscy.

Spoty i informacja prasowa o kampanii

PROMOCJA SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH

Dostarczenie wiedzy na temat barier dotyczących szczepień ochronnych oraz ich promocja, co jest kluczową kwestią w kontekście zdrowia publicznego.

Szczegółowe informacje nt kampanii dostępne są na stronie internetowej: szczepienia info GIS


Copyright 2008 Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Przemyślu. All rights reserved.