CERTYFIKAT AKREDYTACJI
JEDNOSTKI KONTROLUJĄCEJ

Strona główna
Informacje, komunikaty
Informacje o PSSE w Przemyślu
Komórki Organizacyjne
Promocja Zdrowia
Szkolenia i Konfrencje
Dokumenty i Materiały Edukacyjne
Galeria
Ostatnia aktualizacja:
22.01.2019
POWIATOWA STACJA SANITARNO - EPIDEMIOLOGICZNA W PRZEMYŚLU
Fontanny nie są miejscem kąpieli
11.08.2017
FONTANNY  NIE  SĄ  MIEJSCEM  PRZEZNACZONYM  DO  KĄPIELI!!


Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przemyślu ostrzega przed wchodzeniem do miejskich fontann.

Zagrożenia dla zdrowia mogą wiązać się przede wszystkim z piciem wody z fontanny, z kąpielą w wodzie i zakażeniem drogą doustną poprzez przeniesienie mikroorganizmów chorobotwórczych z powłok ciała poprzez ręce lub trzymane w nich przedmioty do jamy ustnej.

Woda w fontannach zwykle charakteryzuje się niską barwą i mętnością, w związku z czym mylnie i bezzasadnie uważana jest potocznie za wodę czystą, o jakości bezpiecznej dla zdrowia, podczas gdy w rzeczywistości nie jest ona przeznaczona do spożycia ani do kąpieli.

Woda w fontannach płynie w obiegu zamkniętym, nie jest wymieniana i czyszczona, a występujące w niej drobnoustroje mogą powodować reakcje alergiczne oraz negatywnie oddziaływać na układ pokarmowy w przypadku konsumpcji takiej wody.

Woda w fontannach może być zanieczyszczona przez ptaki i zwierzęta (np. gołębie, koty, szczury), często można w niej  znaleźć śmieci oraz  niewidoczne dla oczu bakterie. Fontanny miejskie mogą być siedliskiem bardzo niebezpiecznych dla zdrowia gronkowców, salmonelli i bakterii coli typu fekalnego.

Ze względu na to, iż fontanny są elementem architektury miasta, a nie miejscem przeznaczonym do kąpieli Inspekcja Sanitarna nie prowadzi kontroli czystości tego typu obiektów ani badań wody.

Wszystkie fontanny powinny być oznakowane zakazem używania wody do picia oraz kąpieli.
Copyright 2008 Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Przemyślu. All rights reserved.